4-H Clubs in Marathon County

For additional information about enrolling in the 4-H program, contact the 4-H office.

Marathon County 4-H District Map

East

Club General and Co-Leader Meeting Time & Place
Badger Brenda Prieve, Ringle 715-571-1702 ; Jennifer Kummerow 4th Monday, 6:30 PM @ Easton Town Hall
Classic Country Tracy Dombeck, Michelle Davis 1st Monday, 6 PM, Elderon Community Center
Hewitt Hustlers  Shannon Genrich, 715-432-8278 2nd Sunday, 2:30-8:00 PM @ Hewitt Town Hall
Lakeside Carol & Jerome Topczewski, Hatley, 715-446-3564 3rd Thursday, 7:30 PM @ Lakeside Ballroom
Plover Valley Susan Zblewski, Birnamwood, 715-449-2988, 2nd Monday, 7 PM @ Birnamwood Middle School
Popplewood Jacky Luetschwager, Ringle, 715-297-0197, Stacy Schmoll, Wausau 2nd Tuesday @ Ringle Town Hall
Riverside 4-H Lisa Gleason, Ringle, 715-446-2537 1st Monday, 6 PM @ Riverside Elementary School

West

Club General and Co-Leader Meeting Time and Place
Athens Acres Jennifer Lipinski, Athens, 715-574-2419 3rd Tuesday, 7 PM @ Athens High School, Music Room
Brighton Recneps Cheryl Zimmerman, Spencer, 715-659-4547 2nd Sunday, 6:30 PM @ Brighton Town Hall
Cherokee Chums Connie Gurtner 715-223-4933; Renee Hinrichsen 715-316-1700 4th Sunday, 7:30 PM @ Colby Community Hall
Milan Kountry Kids Jodi Hindeliter, Medford, 715-785-7797 2nd Monday, 7:00 PM @ Johnson Town Hall
Wien Wildcats Jody Davis, Athens, 715-257-7014 2nd Sunday, 7 PM @ Wien Town Hall

North

Club General and Co-Leader Meeting Time and Place
Good Friends Lynn and James Berndt, 715-845-5240, Sabrina Rosenow
3rd Sunday, 3:00 PM @ Town of Wausau Town Hall
Hamburg Happy Hearts Gerald Voigt, Hamburg, 715-536-5429; 2nd Sunday, 6:30 PM @ Hamburg Municipal Center
Maine Theresa Stubbe, Wausau, 715-675-9986; Marie Stubbe, Wausau, 715-571-1766 2nd Thursday, 7 PM @ Maine Town Hall
Marathon County Horsemasters Missy Pla 2nd Tuesday, 6 PM (Advisory Board), 6:30 PM (General Meeting) @ 212 River Drive, Wausau
Naugart Knights Connie Nowak, Athens, 715-675-1577; Martha Luckey, Athens, 715-675-7219 3rd Monday, 7:30 PM @ Berlin Town Hall
North Maine Marilyn Krueger, Wausau, 715-675-7016; Dr. Becky Myszka, Wausau 3rd Sunday, 4PM @ Krueger House or Field Trips
Pleasant View Amy Thunder, Wausau, 715-842-1315; Heather Haupt, 715-842-5911, Wausau 2nd Friday, Highland Community Church
Rib Mountaineers Linda Standiford, Wausau, 715-359-7180; Kimberly Schroeder, Wausau, 715-355-9284 3rd Monday, 6:45-8:00 PM @ South Mountain Elementary
Rib View Ramblers Lori Witberler, Edgar, 715-574-6691; Jodi DeBroux, Edgar 715-574-7824; Amy McKibben 2nd Saturday, 10:30 AM @ Rib Falls Town Hall
Trapp Rivers North Stars
Julie Abraham, Wausau, 715-675-6038; 3rd Thursday, 6:30 p.m. @ Town of Texas Municipal Center
Wausau Weeping Willows David Gibbs, Wausau, 715-212-7244 2nd Monday, 6:30 PM @ first Universalist Church, 504 Grant St., Wausau

South

Club General and Co-Leader Meeting Time and Place
Casa Mara Tina Rauen, Marathon, 715-443-6272 3rd Sunday, 7 PM @ Cassel Town Hall
Central Wisconsin Trailblazers Michelle Lampe, Marathon, 715-443-2494 3rd Tuesday, 6:30 PM @ Lampe Home
Everest Eagles Jennifer Loucks, Weston, 715-355-9082; Monica Schaber 3rd Tuesday, 7 PM @ St. Mark School, Rothschild
Halder Hornets Barb Kaiser, Mosinee, 715-693-2206 1st Sunday, 5 PM @ Green Valley Town Hall
Kountry Kousins Jennifer Ruthe, 715-692-3030, Amy Kerntop 2nd Thursday, 7 PM @ Knowlton Town Hall
 Kronenwetter Kids  Michelle Klatt
Mosinee Mavericks Wanda Pecha 2nd Monday, 4:30 PM @ Mosinee Elementary School Community Room
Rocky Ridge Judy Berdan, Mosinee, 715-693-6877 3rd Sunday, 1:30 PM @ St. Paul’s Church, Mosinee
Peplin Pioneers Shelly Smerchek, Rosholt, 715-342-0306
Sue Romatowski, Mosinee, 715-693-1047
3rd Sunday, 2 PM @ Peplin VFW

 

Save

Share with others: